Świadkowa i druhny – obowiązki, ubiór i wybór odpowiednich osób

Świadkowa i druhny - obowiązki, ubiór i wybór odpowiednich osób

Z doświadczenia wiem, że w dniu ślubu kobieta powinna mieć koło siebie naprawdę najważniejsze osoby w jej życiu. I mimo tego, że życie weryfikuje i zostawia później przy nas jedynie ważne i odpowiednie osoby, bo nie wszystkie znajomości znoszą próbę czasu, to jednak prawdziwa przyjaźń przetrwa każde burze. Obok Ciebie w dniu ślubu muszą być dziewczyny z prawdziwego zdarzenia, którym możesz zaufać, które będą Ci pomagać podczas wesela i sprawią, że ten dzień nabierze cudownych kolorów. Jaka więc powinna być świadkowa i druhny? Jakie są ich obowiązki i w czym powinny zjawić się na ślubie?

Obowiązki świadkowej

Moja świadkowa sprawdziła się po prostu idealnie. Nie tylko była i jest nadal moim aniołem, ale sprawiła, że ten najważniejszy dzień w życiu był po prostu magiczny. Jakie więc są obowiązki świadkowej? Przede wszystkim ma pomóc pannie młodej w organizacji wesela, poprawin oraz czynnie brać udział we wszystkich wydarzeniach podczas ceremonii. Krótko i zwięźle mówiąc, do obowiązków świadkowej należy:

  •  pomoc w organizacji wesela oraz ślubu
  • organizacja wieczoru panieńskiego
  • pomoc w wyborze sukni ślubnej, butów i innych dodatków
  • odebranie kwiatów w dniu ślubu
  • pomoc w ubraniu panny młodej
  • asysta podczas składania życzeń i odbierania prezentów
  • poprawianie makijażu i wyglądu panny młodej
  • pomoc w ogarnięciu gości na weselu
  • pomoc przy poprawinach
  • pomoc przy podarowaniu kwiatów/prezentów rodzicom

Świadkowa jest nie tylko dobrym duchem wesela, to także pomocna dłoń i pierwszy ratunek dla panny młodej. Jeśli więc coś jakimś cudem będzie nie tak, to właśnie świadkowa będzie ratować Cię z opresji. Ale spokojnie… pamiętaj, że mówiąc o awaryjnych sytuacjach mam na myśli jedynie delikatnie zadarty tren czy oczko w rajstopach 😉

Sukienka dla świadkowej

Jaka powinna być idealna suknia dla świadkowej? Przede wszystkim nie ma prawa być biała, czarna sukienka również nie jest wskazana. Najbardziej pasujące kolory to te, które wiążą się z suknią panny młodej oraz jej bukietem, ewentualnie dodatkami. Oczywiście nic się nie stanie jeśli świadkowa wystąpi w innym kolorze, jednak odradzałabym tutaj odcienie krzykliwe i rażące. Stonowana suknia będzie się prezentować dużo bardziej elegancko i klasycznie. Dobrze by było, gdyby sukienka świadkowej była długa, ewentualnie midi. Jeśli jednak Twoja przyjaciółka wybierze wersję mini to również nic się nie stanie, o ile strój będzie pasować do okazji i nie będzie wulgarny. Bardzo fajnym pomysłem jest, jeśli suknia świadkowej nawiązuje do sukni ślubnej panny młodej. Czasami mały dodatek, który łączy obie stylizacje fajnie podkreśla fakt, że między Wami jest naprawdę bliskie uczucie i prawdziwa przyjaźń. I nie zapomnij o bukiecie! Świadkowa będzie trzymać Twoje kwiaty podczas ślubu. W wielu miastach druga wiązanka zostaje w kościele, dlatego pamiętaj, że tuż za Tobą będzie stać psiapsióła z bukietem, który również powinien pasować do jej sukienki. O tym również warto pamiętać.

Sukienki dla druhen

Nie wszystkie panny młode decydują się na druhny. Na moim weselu miałam jednak sztab dziewczyn, które mocno wspierały mnie we wszystkich przygotowaniach, a na samym ślubie stworzyły piękną grupę wsparcia w jeszcze piękniejszych strojach. Mój „ślubny team” wystąpił w tiulowych spódnicach midi do połowy łydki, w kolorze gołębim, które w pasie miały piękną, atłasową wstążkę. Górą stroju była koronkowa bluzka, która idealnie komponowała się ze spódnicą. Do tego każda z druhen miała w ręce bukiet kremowych róż, przepasanych wstążką w kolorze spódnicy. Tego typu strój wyglądał nie tylko efektownie, ale również pasował do całej ceremonii oraz tworzył spójną całość z charakterem wesela. Nie wszystkie druhny muszą jednak wyglądać tak samo. Przy wyborze sukienek dla nich możesz wybrać np. wspólny motyw przewodni lub taki sam kolor kreacji. Sukienki mogą różnić się krojami, dekoltami czy długością. Pamiętaj, żeby spytać się wcześniej dziewczyn, jaki strój im odpowiada i czy są w stanie założyć wybrane przez Ciebie kreacje. Nie każda z nich może w końcu czuć się dobrze w dużym dekolcie, krótkim rękawie czy koronkach. Przedyskutujcie za i przeciw i razem wybierzcie najlepszą opcje. Na pewno finał Waszych dyskusji będzie owocny 😉

Tagi: , , , , , , , , , ,

Powiązane artykuły

Poprzedni artykuł Następny artykuł
0 podzieliło się